9 zasad tworzenia strony internetowej, dających przewagę nad konkurencją

Persona, czy naprawdę wiesz kim jest Twój klient - Adam Peciak - grafik, projekty graficzne wysokiej jakości, budowa marki, logo, identyfikacje wizualne, nowoczesne strony internetowe, branding

Firmowa strona internetowa to w obecnych czasach podstawowe narzędzie marketingowe. Dzięki stronie internetowej komunikujesz się z potencjalnymi klientami a klienci dowiadują się jakie rodzaje usług lub produktów oferujesz. Jednak przy tak wielu markach konkurujących o uwagę na dzisiejszym rynku mądrze jest wiedzieć na co, przy projektowaniu strony internetowej marki lub firmy zwrócić uwagę, aby już na starcie zdobywać przewagę nad konkurencją.

Wysokiej jakości strona internetowa może pomóc Ci wyróżnić się z tłumu oraz dostarczy niezbędnych informacji, których konsumenci potrzebują przed podjęciem decyzji o zakupie. Jeśli chcesz stworzyć nowoczesną, świetnie komunikującą stronę internetową dla Twojej marki weź pod uwagę poniższe 10 zasad.

1. Czytelność i prostota

Jednym z najważniejszych elementem nowoczesnej strony internetowej jest jej czytelność i prostota. Tak, strona musi posiadać treść. Tak, odbiorcy muszą mieć możliwość znalezienia rozwiązać, których szukają i kupowania Twoich produktów lub usług. Jednak po co im to zbytnio utrudniać? Bardzo często firmowe strony internetowe są zaśmiecone niepotrzebnymi informacjami, które służą jedynie dezorientacji i odwracaniu uwagi potencjalnych klientów. Zapewne sam wielokrotnie spotkałeś się z witrynami, na których miałeś problem ze znalezieniem interesujących treści. Przyjmij więc zasadę: mniej znaczy więcej. Upraszczaj gdzie się tylko da przekaz informacji na stronie internetowej Twojej marki lub firmy.

Minimalistyczny projekt strony internetowej może pomóc w osiągnięciu tego celu, zapewniając więcej miejsca na najważniejsze wiadomości i elementy wizualne, a mniej miejsca na bałagan. Ułatwi też odwiedzającym poruszanie się po stronie marki lub firmy bez przytłaczania rozpraszającymi wiadomościami. Optymalnie jest aby potencjalny klient dotarł do informacji, której szuka na stronie internetowej firmy w maksymalnie 3 krokach.

Adam Peciak - projektowanie marek i stron internetowych

2. Łatwość nawigacji

Nowoczesna strona internetowa marki lub firmy powinna być łatwa w nawigacji. Główna nawigacja powinna być zawsze intuicyjna i łatwa do znalezienia, a menu zapewniać szybki dostęp do nadrzędnych sekcji Twojej strony. Ważne jest również, aby wszystkie linki w menu nawigacyjnym były spójne na całej stronie, tak aby użytkownicy zawsze wiedzieli, gdzie się znajdują.

Najlepiej, jeśli stworzysz hierarchię informacji, z najważniejszymi podstronami, np. prezentującymi podstawową ofertę marki lub kluczowymi informacjami, dostępnymi bezpośrednio już ze strony głównej. Nie zapomnij również o użytkownikach mobilnych — oni mają jeszcze mniej miejsca na ekranie niż użytkownicy komputerów stacjonarnych! Jeśli to możliwe, podziel długie fragmenty treści na powiązane sekcje (np. takie jak „Produkty” „Opinie” „Wsparcie”), aby użytkownicy mogli łatwo przechodzić między tematami.

3. Kompatybilność z urządzeniami mobilnymi

Kompatybilność z urządzeniami mobilnymi jest kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy tworzeniu nowoczesnej strony internetowej marki lub firmy. Upewnij się, że strona Twojej marku jest przyjazna dla urządzeń mobilnych, co oznacza, że została zbudowana przy użyciu technologii responsywnej i może być poprawnie i łatwo wyświetlana na dowolnych urządzeniach.

Projektowanie responsywnych stron internetowych umożliwia już na etapie projektu dostosowanie formatu strony internetowej — jej układu, czcionek, kolorów, grafik, obrazów i innych elementów — do różnych rozmiarów ekranów komputerów stacjonarnych, tabletów lub telefonów. Zapewnia również, że użytkownicy mogą z łatwością uzyskać dostęp do wszystkich treści firmowej strony internetowej, w dowolnym momencie.

Optymalizacja strony internetowej do przeglądania na urządzeniach mobilnych, ułatwia odbiór strony przez użytkowników i zwiększa konwersje, ponieważ pozwala na odwiedzanie Twojej strony z dowolnego urządzenia lub platformy. Oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo, że odwiedzający porzucą przeglądanie strony z powodu trudności w dostępie do informacji lub trudności w poruszaniu się po niej. Ponadto, kiedy użytkownicy odwiedzają firmowe strony internetowe na swoich telefonach, oczekują szybkiego ich ładowania, bez potrzeby oczekiwania np. dziesięciu sekund pomiędzy kliknięciami!

Firmowa strona internetowa, przyjazna dla urządzeń mobilnych pomaga zwiększyć dodatkowo zaufanie do marki lub firmy, umożliwiając nawiązanie sprawnej interakcji. Pomyśl, czy jeśli zobaczysz na swoim smartfonie komunikat o błędzie na stronie internetowej firmy lub marki, podczas próby kontaktu lub realizacji transakcji zakupu, zrezygnujesz z działania, czy będziesz próbować ponownie później, gdy usiądziesz przy biurku z komputerem i jak to finalnie wpłynie na Twój odbiór rzetelności tej marki lub firmy?

Firmowa strona internetowa. Poznaj zasad tworzenia strony internetowej, dających przewagę nad konkurencją. Adam Peciak - projektowanie marek

4. Treści dostosowane do grupy docelowej

Zadbaj, aby treści zamieszczane na stronie internetowej Twojej marki lub firmy trafiały do właściwych odbiorców. Nie twórz treści firmowej strony internetowej dla wszystkich. Zgodzisz się, że jeśli coś jest oferowane dla wszystkich, to najczęściej trafia do… nikogo. Zadaj sobie więc pytania: kim jest Twój klient? Jakie ma zainteresowania, pragnienia, problemy? Jak produkt lub usługa oferowane przez Twoją markę mogą pomóc klientowi te problemy rozwiązać? 

Analiza osobowości Twojego klienta pozwoli Ci tworzyć właściwie sprofilowane treści i ofertę, precyzyjnie trafiające do grupy docelowej. Możesz do jeszcze lepszego ustalania osobowości klienta Twojej marki wykorzystać tworzenie persony, czyli tzw. modelowego klienta. (Więcej o tworzeniu person przeczytasz tu: Co to jest persona i jak ją stworzyć)

Nie pisz również wyłącznie o sobie i firmie, nie przechwalaj się. To powszechny błąd widoczny na wielu firmowych stronach internetowych. Zrozum, że klienta mało interesuje misja Twojej firmy lub wszechobecny „profesjonalizm”. To najczęściej są treści bardzo ogólne, lub tzw. zapchajdziury czyli mało potrzebne wypełniacze strony.

Klienta interesuje przede wszystkim, czy to co oferujesz rozwiązuje jego problem. Tego szuka w ofercie Twojej marki i jeśli zawarte treści go przekonają może zdecydować się na współpracę lub zakup.

5. Szata graficzna spójna z identyfikacją wizualną marki

Podstawowym zadaniem strony internetowej marki lub firmy jest prezentacja oferty oraz informacji, mniej lub bardziej subtelnie zachęcających do zakupu usług lub produktów. Ale strona internetowa to również widoczna dla odbiorców reprezentacja osobowości firmy lub marki. 

Firmowa strona internetowa to jeden z wielu elementów brandignowych (takich jak np. logo, kolory, typografia, materiały reklamowe lub promocyjne) używanych do tworzenia relacji pomiędzy marką a jej klientami. Wszystkie natomiast elementy brandingowe wykorzystywane do budowy świadomości marki, reklamowania lub promocji powinny tworzyć spójną linię wizerunkową projektowaną od początku jako identyfikacja wizualna marki lub firmy. Celem spójnej identyfikacji wizualnej jest opracowanie jednolitego wizerunku, pomagającego komunikować osobowość marki, zwiększenie rozpoznawalności marki oraz nawiązanie emocjonalnego związku między marką a jej klientami. 

Projektując stronę internetową marki lub firmy zwróć uwagę aby jej szata graficzna nawiązywała do pozostałych elementów identyfikacji wizualnej marki. Przeanalizuj materiały brandingowe, którymi się obecnie posługujesz. Zobacz czy logo, akcydensy (wizytówki, papiery firmowe), katalogi, reklamy drukowane lub cyfrowe tworzą spójną linię wzorniczą. Nawiąż do nich koncepcyjnie i graficznie projektując stronę internetową marki lub firmy. 

Postaraj się, aby kolory i czcionki odpowiadały tym, używanym w innych materiałach brandingowych. Spraw, aby elementy wizualne wykorzystane na stronie internetowej tworzyły z pozostałymi materiałami identyfikacji wizualnej jasny i spójny komunikat, czym jest Twoja marka, co reprezentuje oraz do kogo kieruje swoją ofertę. 

Spraw, aby klient, na każdym etapie kontaktu z materiałami Twojej marki miał świadomość, że to jedna i ta sama, godna zaufania marka. 

Pamiętaj również, aby zamieszczać na stronie materiały i projekty graficzne wysokiej jakości. Słabej jakości zdjęcia produktów lub realizacji mogą odstraszać zamiast pomóc pozyskiwać klientów dla Twojej marki.

Tworzenie witryn internetowych. Adam Peciak - projektowanie marek
Strona internetowa marki. Adam Peciak - projektowanie marek
Projektowanie identyfikacji wizualnej. Adam Peciak - Projektowanie marek

6. Dowody zaufania – rekomendacje klientów

Kolejnym istotnym elementem nowoczesnej strony internetowej marki lub firmy są dowody zaufania. Są to treści, filmy lub grafiki, komunikujące Twoim klientom, że marka lub firma jest godna zaufania. Gdy potencjalni klienci odwiedzając firmową stronę internetową widzą opinie innych, zadowolonych z wcześniejszych transakcji klientów zwiększają swój poziom zaufania co ułatwia im podjęcie decyzji zakupowych.

Przykładowe dowody zaufania, jakie może zawierać firmowa strona internetowa:

– opinie klientówi referencje (w formie pisemnej lub filmów),
– certyfikaty jakości lub ukończonych szkoleń,
– artykuły o firmie lub marce publikowane w mediach.

7. Optymalizacja treści dla wyszukiwarek

Wyszukiwarki internetowe, takie jak np. Google, to obecnie podstawowe źródło informacji dla większości potencjalnych klientów. Zadbaj, aby strona internetowa Twojej marki była dobrze widoczna na listach wyszukiwania. Optymalizacja treści seo firmowej strony internetowej ułatwia indeksację treści przez roboty wyszukiwarek, co znaczy, że łatwiej i szybciej wczytają jej treści i pokażą je w wynikach wyszukiwania.

Dobrze zaprojektowana, nowoczesna strona internetowa marki lub firmy powinna mieć wbudowaną optymalizację, ułatwiającą naturalne pozycjonowanie strony. Narzędzia optymalizacji seo wbudowane w stronę pozwalają obecnie na definiowanie tytułów i opisów stron, zamieszczanie słów kluczowych oraz automatyczne tworzenie przyjaznych linków.

8. Intuicyjny system administracyjny cms

Tworząc nowoczesną, firmową stronę internetową zwróć uwagę, aby posiadać możliwość samodzielnego zamieszczania materiałów oraz pełnej edycji treści i zdjęć. To daje wielką swobodę w publikowaniu oferty i działaniach marketingowych. Dobry i intuicyjny system administracyjny cms pozwoli Ci szybko i łatwo zarządzać danymi na stronie internetowej, dodawać podstrony, produkty i opisy usług.

Dobry panel administracyjny cms powinien pozwolić również na delegowanie części zadań związanych ze stroną innym, dodawanym i upoważnionym przez Ciebie administratorom firmowej strony internetowej.

9. Zabezpieczenie strony, certyfikat SSL i HTTPS

Zwróć również uwagę na bezpieczeństwo strony. Nowoczesna strona internetowa marki lub firmy potrzebuje zabezpieczenia w formie certyfikatu SSL i protokołu HTTPS. Zabezpieczenia te umożliwiają prywatną komunikację między Twoją przeglądarką a serwerem, na którym znajduje się firmowa strona internetowa, zapewniając, że żadne osoby trzecie nie będą mogły ukraść ani zmienić informacji przesyłanych między stroną a odwiedzającymi.

Podsumowanie

Istnieje wiele elementów, które możesz dodać do swojej strony, aby uczynić ją bardziej przyjazną dla potencjalnych klientów i poprawić lub zwiększyć sprzedaż. Jeśli jesteś na etapie tworzenia nowej strony dla Twojej marki lub firmy lub przeprojektowywania obecnej, rozważ zmiany wymienione powyżej. Wdrożenie ich może Ci przynieść dużo korzyści.

Buduj mądrze swoją markę 🙂

Poznajmy się

Nazywam się Adam Peciak. Specjalizuję się w budowie i unowocześnianiu marek. Projektuję marki już od ponad 15 lat.
Na co dzień prowadzę Agencję brandingową Moweli Creative, w której tworzymy wysokiej jakości materiały brandingowe i reklamowe dla marek i firm. Na tym blogu dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem z zakresu brandingu i marketingu. Mam nadzieję, że treści, które tu znajdziesz pomogą w budowie również Twojej silnej marki. Zapraszam.

Adam Peciak - projekty graficzne premium, logo, identyfikacje wizualne, budowa marki, branding

Czytaj więcej z tej kategorii

Agencja brandingowa Moweli Creative
Pomagamy budować silne marki

7 skutecznych narzędzi, które warto wykorzystać w marketingu Twojej firmy.. Kwadrans na Marketing. Adam Peciak - projektowanie marek i stron internetowych
Adam Peciak Moweli Creative projektowanie logo
Projektowanie logo i identyfikacji wizualnych. Adam Peciak - Projektowanie marek