Branding. Poznaj 5 wskazówek, dzięki którym Twoja firma rozkwitnie

Persona, czy naprawdę wiesz kim jest Twój klient - Adam Peciak - grafik, projekty graficzne wysokiej jakości, budowa marki, logo, identyfikacje wizualne, nowoczesne strony internetowe, branding

W tym artykule opowiem Ci o brandingu, czyli tym, w czym ja się specjalizuję oraz przedstawię Ci kilka wskazówek, które pomogą przenieść działania związane z budowaniem marki w Twoim biznesie na nieco wyższy poziom. Zapraszam do przeczytania.

Czym jest branding?

Branding to taki trochę magiczny sposób, w jaki firma, produkt lub usługa buduje swoją tożsamość i reputację w oczach ludzi. To tak, jakby firma miała swoją własną tożsamość, charakter i osobowość, tak samo jak każdy z nas. W skrócie branding to sposób, w jakie firma mówi światu kim jest i co reprezentuje. Branding to nie tylko logo, bardzo często jest popełniany ten błąd. Branding to nie logo ani nazwa firmy. Branding to wszystko to, co kojarzy się z firmą. To może obejmować sposób, w jaki firma się komunikuje z klientami, jej wartości, historia, produkty, nawet sposób, w jaki się prezentuje w mediach, np. społecznościowych. W brandingu chodzi o to, żeby firma była rozpoznawalna i żeby ludzie kojarzyli ją z zaproszonymi wartościami i emocjami.

Kiedy branding jest dobrze zrobiony, może przyciągać bardzo dużo ludzi, którzy podzielają te same wartości i emocje, co firma. Branding sprawia, że ludzie czują więź z firmą i są bardziej skłonni kupować jej produkty lub korzystać z jej usług. Dobrze zrobiony branding może też pomóc firmie wyróżnić się na rynku i konkurować z innymi firmami. Czyli w skrócie branding to taki sposób, w jaki firma buduje swoją tożsamość i wpływa na to, jak ludzie ją postrzegają. To wiele więcej niż tak jak wspomniałem tylko logo. To odczucia, emocje i wartości, które firma reprezentuje w oczach swoich klientów i partnerów biznesowych.

 

Przedstawię Ci teraz 5 wskazówek, które mogą pomóc Ci stworzyć wyjątkową i wpływową markę.

Wskazówka pierwsza, przemyślana i spójna identyfikacja wizualna.

Posiadanie przemyślanej identyfikacji wizualnej jest właściwie jednym z najważniejszych aspektów udanego brandingu. Jest to pierwszy element, który zauważą potencjalni klienci, gdy zetkną się z Twoją firmą i on może wywołać trwałe wrażenie. I to wrażenie może zadecydować o tym, czy klienci zdecydują się skorzystać z Twoich usług lub produktów. Twoja identyfikacja powinna komunikować wartość, osobowość i jakość Twojej firmy w kreatywny i przekonujący sposób. Sposób ten powinien być możliwie wyjątkowy, niezapomniany i rozpoznawalny, przede wszystkim wyróżniający się na tle konkurencji.

Identyfikację wizualną można znaleźć w logo, palecie kolorów, typografii, fotografii we wszystkich innych elementach materiałów firmowych. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać, aby stworzyć spójny i odzwierciedlający Twoją markę wygląd. Każdy wybór projektu powinien być dokonany z myślą o docelowych odbiorcach i wyrażać wiadomość, którą próbujesz przekazać.

Prawidłowo wykonana identyfikacja wizualna pomoże klientom i szybko i łatwo zidentyfikować Twoją markę i utożsamić się z nią. Ponadto dobra identyfikacja wizualna jest właściwie niezbędna do osiągnięcia spójności we wszystkich mediach, w tym w internecie, w prasie, w telewizji, radiu, reklamie zewnętrznej wszędzie tam, gdzie będziesz promować swoją markę.

Rozważ również rebranding wizerunku np. co kilka lat, aby mieć pewność, że Twoje materiały pozostaną świeże i aktualne. Planując rebranding weź pod uwagę to, co było korzystne, a co nie działało tak dobrze w przyszłości. Może to zaoszczędzić czas, pieniądze oraz nakład pracy niezbędny podczas wdrażania nowych zmian.

 

Wskazówka druga to unikalny wizerunek marki.

Stworzenie unikalnego wizerunku Twojej marki jest właściwie niezbędne, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Wizerunek Twojej marki to coś, co powinno być charakterystyczne, niezapomniane i wciągające. Wizerunek powinien odzwierciedlać Twoje wartości, Twoich odbiorców i misję Twojej firmy.

 

Oto kilka porad, jak stworzyć taki niepowtarzalny wizerunek dla Twojej marki.

Po pierwsze opracuj wiarygodną historię marki. Klienci uwielbiają historie, ludzie uwielbiają historie i kiedy Twoja historia będzie wiarygodna, bardzo pomoże Ci to stworzyć tożsamość, która będzie oddziaływać na docelowych odbiorców. Pomyśl o tym jako o budowie fundamentu osobowości osobowości Twojej marki. Taka historia, Twoja historia, historia Twojej marki powinna oddawać to, kim jesteś i dlaczego robisz to, co robisz. Zastanów. Się tym. Dlatego też nad tym, jak podstawowe wartości będą definiować Twoją firmę i spróbuj przekazać je w naprawdę przekonujący sposób.

Po drugie, ustal kluczowe przesłanie. Jak już opracujesz wiarygodną historię Twojej marki, przyjdzie czas na to, żeby wymyślić takie kluczowe przesłanie. Kluczowe przesłanie, które może być sloganem, może być hasłem pozycjonujące. Chodzi o to, żeby stworzyć przesłanie czy hasło, które zdefiniuje wizerunek Twojej marki, Twojej osobowości, Twojej marki. Takie przesłanie, które będzie wykorzystywane we wszystkich Twoich treściach i materiałach marketingowych, ich branding. Do tego istotne jest, żeby, żeby to przesłanie jasno definiowała Twoją markę i przedstawiało zalety Twoich produktów lub usług.

Po trzecie, weź pod uwagę ton i język, jakim się komunikujesz. Oprócz używanego komunikatu, ton i język, którego używasz w komunikacji z klientami, bardzo przyczyniają się do ogólnego wrażenia Twojej marki. Ten ton akcenty powinno być odpowiednie dla rodzaju oferowanych produktów lub usług, no i przede wszystkim dostosowane do preferencji docelowych odbiorców, bo to do nich będzie kierowane.

Po czwarte, wykorzystuj w swoich treściach elementy wizualne, aby wzmocnić przekaz. Elementy wizualne mogą bardzo pomóc wzmocnić przekaz i uczynić go jeszcze bardziej wpływowym. Wykorzystuj, jeśli tylko możesz, zdjęcia firmy, ilustracje, infografiki, tak samo logo, jak i inne elementy projektów, aby ożywić i podkręcić, wzmocnić głos swojej marki. Stworzenie unikalnego wizerunku marki jest bardzo ważne, aby wywrzeć odpowiednie wrażenie na potencjalnych klientach i stworzyć tożsamość, która będzie z nimi rezonować.

I po piąte twórz spójną strategię marki. Nie zapomnij o znaczeniu opracowania takiej spójnej strategii. Posiadanie planu zapewni Ci i uporządkowanie działań związanych z budowanie marki i przede wszystkim skupienie się. Takie mocne skupienie się na osiągnięciu pożądanych rezultatów, aby stworzyć skuteczną strategię marki. Może wziąć pod uwagę takie czynniki jak rynek docelowy, budżet, harmonogram, twoje cele do osiągnięcia.

Wszystkie te elementy odgrywają wielką rolę w budowaniu odnoszących sukcesy marek i może też mieć wpływ na budowanie Twojej marki.

 

Wskazówka trzecia to siła personalizacji.

Personalizacja jest podstawą do stworzenia silnej i zapadających w pamięć marki. Poznając takich swoich docelowych odbiorców i ich preferencje, możesz dostosować bardzo dokładnie, jak laser swoje działania marketingowe i branding, aby jeszcze lepiej do nich pasowały i pomoże to też wyróżnić Twoją firmę i wywrzeć silne wrażenie na Twoich potencjalnych klientach.

Personalizacja marki może obejmować zarówno dostosowanie takich komunikatów, treści używanych w reklamach albo materiałach, które publikujesz, jak również upewnienie się, że wszystkie materiały związane z identyfikacją i z wizerunkiem, np. logo, kolorystyka, materiały promocyjne odzwierciedlają wartości Twojej firmy. Możesz nawet spersonalizować obsługę klienta, zapewniając unikalny content kontakt z każdym z nich, tak, żeby każdy klient czuł się szczególnie i wyróżniony. Upewnienie się, że jesteś w zgodzie z takimi potrzebami klientów jest bardzo pomocne w budowaniu długoterminowych relacji i też tworzy lojalność.

Technologia również daje nam tu duże pole do popisu, bo teraz włączenie personalizacji w strategię budowania marki jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Możesz personalizować oferty, newslettery, możesz pisać po imieniu do każdego odbiorcy, możesz personalizować wiadomości e-mail, wszelkie inne treści specjalnie pod kątem każdego klienta i definiowane do każdego odbiorcy. Personalizacja pomaga stworzyć bardzo pozytywne wrażenia klientów i wzmacnia jeszcze bardziej więź między Tobą a Twoimi odbiorcami.

Pamiętaj, że poświęcając czas na personalizację swojej marki, będziesz w stanie wyróżnić się bardzo na tle innych firm konkurujących, jak również wywrzeć bardzo silne wrażenie na potencjalnych klientach, bo klienci uwielbiają, właściwie każdy z nas lubi jak zwracamy się do kogoś bezpośrednio i ktoś do nas zwraca się bezpośrednio z szacunkiem i uwagą.

Warto również wspomnieć o mediach społecznościowych, które dają olbrzymie możliwości dotarcia do szerszego grona odbiorców i tworzenia spersonalizowanych kampanii promocyjnych czy reklamowych. Skuteczne wykorzystanie takich platform pozwoli Ci na nawiązywanie bezpośrednich kontaktów z docelowymi odbiorcami a także zaprezentować nowe produkty i np. kampanie promocyjne.

 

Wskazówka czwarta, wartość spójności.

Jeśli chodzi o branding i marketing to spójność ma specjalne znaczenie. Przez spójność rozumiem, że wszystkie materiały, którymi się promujesz są stworzone w taki sposób, że pomagają Twoim odbiorcom szybko Cię zauważyć, szybko Cię zdefiniować i pamiętać, że to jest Twoja marka, wyróżniająca się na tle konkurencji. Mam na myśli to, że wszystkie Twoje materiały, czy to materiały w mediach społecznościowych, czy w internecie, czy materiały drukowane, targowe, czy jakiekolwiek inne, wszystkie stworzone są wg jednego schematu, jednej spójnej linii wzorniczej. To ma ogromne znaczenie, dlatego, że spójność pomaga budować zaufanie i wiarygodność pomiędzy Tobą a Twoimi klientami i jednocześnie tworzy rozpoznawalny wygląd i wrażenie, które klienci mogą rozpoznać i zapamiętać. Krótko mówiąc spójność pomaga budować lojalność i zaufanie do marki.

Spójny branding może pomóc w stworzeniu jeszcze bardziej charakterystycznej identyfikacji wizualnej Twojej firmy. Jeśli tworzysz komunikaty i slogany używając przemyślanej linii wzorniczej, kolorów, czcionek, grafik, obrazów to ułatwiasz potencjalnym klientom rozpoznanie Twojej firmy, jej produktów lub usług.

Spójność ułatwia również komunikację z klientami. Dzięki spójnemu przekazowi możesz łatwiej rozmawiać o swojej marce i jej wartościach. Twoi klienci wiedzą, czego się po Tobie spodziewać i mogą łatwiej ufać, że dotrzymujesz deklarowanych obietnic. To są przekazy podświadome ale bardzo istotne.

Ogólnie mówiąc, posiadanie spójnej marki, spójnej wizerunkowo, spójnej w komunikatach, spójnej w personalizacji i dotarciu do klienta ma bardzo duże znaczenie dla każdej odnoszącej sukcesy marki. Ta spójność pomaga wyróżnić markę na tle innych marek a przede wszystkim wzmacnia relacje z klientami, tworząc niezapomnianą tożsamość.

 

Wskazówka piąta, media społecznościowe.

Media społecznościowe stały się dziś jednymi z najpotężniejszych narzędzi dla firm do budowania marki i docierania do szerszej publiczności. Dzięki odpowiedniej strategii możesz używać mediów społecznościowych zarówno do tworzenia i wzmacniania relacji z klientami jak i rozwijania silnej tożsamości i zwiększania sprzedaży. I tu też pojawia się znaczenie brandingu.

 

Oto klika kolejnych porad jak dobrze wykorzystać obecność marki w mediach społecznościowych.

Po pierwsze zrozum swoich odbiorców. Zanim przejdziesz do mediów społecznościowych poświęć trochę czasu aby zrozumieć kim są Twoi docelowi odbiorcy i czego mogą chcieć od Twojej marki. Zastanów się, w jakim zakresie Twoja marka spełnia ich oczekiwania, czy zaspokaja jakiekolwiek ich potrzeby. Jeśli już to będziesz wiedział, zidentyfikuj platformy z których korzystają Ci odbiorcy i stwórz treści, które przemówią bezpośrednio do nich.

Po drugie, wyznacz cel. Bardzo ważne jest podczas korzystania z mediów społecznościowych wyznaczać mierzalne cele. Celem może być zwiększenie świadomości marki, zdobycie większej ilości obserwujących lub np. zwiększenie zaangażowania odbiorców. Ważne jest upewnienie się, że cele te będą zgodne z celami biznesowymi Twojej marki.

Po trzecie twórz angażujące treści. Aby utrzymać uwagę i zaangażowanie obiorców trzeba publikować treści regularnie i merytorycznie interesująco. Trzeba skupić się na tym, żeby kontent, który umieszczamy w mediach społecznościowych był wysokiej jakości i niósł ze sobą wartość. Najlepiej, jeśli zamieszczone treści będą pomocne dla Twoich odbiorców. Mogą to być np. porady. Używaj w treściach elementów wizualnych, gdy tylko jest to możliwe. Pamiętaj, że obrazy i filmy są zwykle bardziej wciągające niż sama treść. Jeśli umieszczasz materiały wizualne, staraj się umieszczać je możliwie wysokiej jakości.

Po czwarte, monitoruj efekty. Poświęcasz dużo czasu na stworzenie treści, skupiasz się na tym, żeby tworzyć wysoką wartość, poświęć więc trochę czasu na przeanalizowanie jak dobrze radzą sobie Twoje publikacje i wykorzystaj te dane do podejmowania przyszłych decyzji dotyczących treści. Pomoże Ci to jeszcze bardziej skoncentrować się na tworzeniu materiału dobrze rezonującego z Twoimi odbiorcami i potencjalnymi klientami.

Po piąte, wykorzystuj trendy. Trendy, zwłaszcza w mediach społecznościowych mają to do siebie, że pojawiają się i znikają bardzo szybko. Jeśli tylko się pojawiają korzystaj z nich jak tylko możesz. Trendy to może być świetny sposób aby być na bieżąco ze swoimi odbiorcami i mogą jeszcze bardziej zwiększyć ich zaangażowanie w postach Twojej marki.

 

Korzystając z powyższych wskazówek możesz znacznie poprawić obecność i wizerunek marki w mediach społecznościowych a tym samym wzmocnić jej tożsamość. Dzięki natomiast ukierunkowanej strategii możesz dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców i zbudować z nimi trwałe relacje. Ponadto bycie na bieżąco z nowinkami i trendami branżowymi może zapewnić Twojej marce znaczną przewagę na dzisiejszym, konkurencyjnym rynku.

Zapamiętaj: opracowanie skutecznej strategii marki obejmującej wszystkie aspekty marketingu, promocji i reklamy jest kluczem do zapewnienia pomyślnego długoterminowego wzrostu każdej firmy.

Powodzenia, trzymam kciuki za rozwój Twojej marki!

Poznajmy się

Nazywam się Adam Peciak. Specjalizuję się w budowie i unowocześnianiu marek. Projektuję marki już od ponad 15 lat.
Na co dzień prowadzę Agencję brandingową Moweli Creative, w której tworzymy wysokiej jakości materiały brandingowe i reklamowe dla marek i firm. Na tym blogu dzielę się moją wiedzą i doświadczeniem z zakresu brandingu i marketingu. Mam nadzieję, że treści, które tu znajdziesz pomogą w budowie również Twojej silnej marki. Zapraszam.

Adam Peciak - projekty graficzne premium, logo, identyfikacje wizualne, budowa marki, branding

Czytaj więcej z tej kategorii

Dowiedz się czym jest marka

Dowiedz się czym jest marka

Czym jest marka, czym się charakteryzuje i jak się ją tworzy? Według ogólnych definicji marka (z języka angielskiego „brand”) to zbiór elementów identyfikacyjnych osoby, produktu, firmy lub organizacji, odróżniających je na tle konkurencji. Tylko co to tak naprawdę...

Potrzebujesz stworzyć lub unowocześnić logo dla Twojej firmy?
Zobacz portfolio naszych realizacji i skorzystaj z naszego doświadczenia
(wykonaliśmy już ponad 190 logo dla firm, marek i instytucji)

Twoje logo to tożsamość Twojej marki — oto jak zaprojektować dobre logo. Adam Peciak - projektowanie marek
Adam Peciak Moweli Creative projektowanie logo
Projektowanie logo i identyfikacji wizualnych. Adam Peciak - Projektowanie marek